Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 41

Thread: Carcasa silentioasa/spatioasa

Default Carcasa silentioasa/spatioasa

M-ar interesa o carcasa ceva mai mare, care sa nu vibreze si sa nu faca pe soprana. Bugetul ar fi 300-400RON. Ideea e sa intre in ea un GTX 260, caci placa asta e motivul upgradarii.

La prima vedere imi face cu ochiul un Lian Li PC-60FB Black.

Nu am gasit dimensiunile detaliate a carcasei, insa la prima vedere nu ar fi stanjenita placa video.

Ceva idei in plus n-ar strica!
    Toate cele bune!
    E8400Ninja B+DFI LP DK P35-T2RS2x2GB + 2x1GB Mushkin XP2-6400Zotac GTX260AMP2RAID0 2xSeagate ES.2 500GB + 7200.10 320GB
    NSK6500Enermax Modu82+ 525WPhilips 170CAsus Xonar D2XKlipsch Promedia GMX A-2.1

Puisor Tile's Avatar
    Valenii de Munte (home, Case Fusion workshop, work)

Sincer as alege o Akasa Infiniti deoarece ai spatiu pentru GTX260 si se inscrie in bugetul de 400 ron.
    Cu tehnica si dibacie ajungi in fata.
    Manui nibbler-ul cu maiestrie multa cum facea Decebal cu sica in lupta.

義勇仁礼誠誉忠智 HymuraX's Avatar

Arunca un ochi si la CM Haf 932, care are loc pe masura cerintelor, chiar mai mult, plus ca poti face lejer wm si poti trece si pe racire pe apa. Akasa nu e asa de strlucita, si o sa le cam ai inghesuite, in special daca treci pe apa.
    Bafta numai bine

@Tile carcasa e spatioasa si relativ bine utilata, poate putin zgomotoasa (se poate aranja cred). M-ar fi tentat o structura cu sursa in zona inferioara, cam asta ar fi aspectul tehnic care ma supara in mod deosebit. Din pacate cand e vorba de desing, subiectivitatea e la mare pret La exterior arata bine, dar daca o dezbraci ... Cand am vazut interiorul am zis no way
    Multumesc de idee!

Am gasit un review la carcasa initiala Lian Li PC-60FB Black, dar numai spatioasa nu e, doar ceva mai buna decat NSK-ul actual.

HymuraX Am cam salivat cand am vazut carcasa propusa si plangeam cand vedeam ca e cu 100RON peste limita maxima propusa si cate gaurele are. La o vedere mai atenta, partea silent la ea poate fi problematica, dar se poate rezolva. Trist ca nu are filtre de praf, caci eu colectez praf in timpul liber cu calculatorul

Sa vezi cat am plans ca nu e pe stoc Cum a fost dragoste la prima vedere, voi sta cu hardurile scose din carcasa si la anul o voi achizitiona. Doamne, cat de rabdator pot fi
    Si uite asa de sarbatori imi dai niste ganduri

Daca ridic stacheta la 500RON am cu ce detrona Cooler Master HAF 932?
    Toate cele bune!
    E8400Ninja B+DFI LP DK P35-T2RS2x2GB + 2x1GB Mushkin XP2-6400Zotac GTX260AMP2RAID0 2xSeagate ES.2 500GB + 7200.10 320GB

Super Moderator Dragos Saraolu's Avatar

Vivio am un Aplus XClio2 de ani de zile in care GTX260 intra foarte bine dar te limiteaza la anumite ventilatoare pentru procesor, mai exista Aplus Curbic (vreo 220 lei) care este identica la interior. Nu stiu cate ai de bagat in carcasa dar astea ar fi cele mai ieftine si bune. Enermax Blue Viper (vreo 300 roni) ar fi o carcasa in care incape orice placa video lejer si se incadreaza cu cerintele tale dar nu cred ca o mai gasesti pe undeva.

LE: atentie la Curbic ca exista 2 variante pe piata, una cu ventilatorul lateral amplasat jos si una in centru, ti-o recomand pe cea cu ventilatorul jos din acelasi motiv ca la XClio2.
    i7 920, Zalman CNPS10X Flex, DFI LP DK X58, 3x1024 Corsair 1333 MHz, EVGA GTX560 Ti FTW 1024 MB, Hitachi 40/120/320/500 GB, Recom PWS-EVO-BW, Sirtec 500W old style, HP P275 21"

Puisor Tile's Avatar

O Akasa Infiniti ZOR este destul de spatioasa si bate de departe CM HAF932. Poate cativa cred ca am ceva cu Akasa Infiniti sau Infiniti ZOR dar am avut ocazia sa o vad pe viu si sa imi dau seama ce se poate face si ce nu se poate face cu ea. HAF932 desi are ventilatoare king-sized in ea are o mare inconsistenta: montantul de hard disk-uri execrabil proiectat care isi arata deficientele cand sunt montate hard disk-uri fierbinti.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	1380_sis_4.jpg 
Views:	444 
Size:	109.4 KB 
ID:	35966  
    Last edited by Tile; 20-12-2008 at 18:28.

Retired!

Somebody's got a hand on i7 :>

Marx. K.

Ai putea incerca CM centurion 590

Dragos Saraolu Curbic e mai spatioasa decat carcasa mea actuala (NSK6500), dar interiorul e mai putin ingrijit. Din pacate e doar un picut mai mare decat LIAN LI curtat de mine initial. Din ce am vazut aici, tot hard-discurile sunt o problema, nu prea au loc fara jonglerii in cazul unei placi lungi + 3HDD. Tot respectul pentru ce ofera la doar 200RON, e de recomandat mai ales cand e caldura mare. Cam stramb din nas la multe carcase si asta o sa necesite suplimentare fonduri :

Tile fiecare avem pasiunile noastre. Ai avantajul ca ai lucrat cu carcasa respectiva si cu multe altele. Din ce vad din imaginile diverselor articole nici HAF nu sta deloc rau la capitolul spatiu, chiar la partea de o eventuala racire cu apa are o zona libera mai mare... care desigur cheama praful precum sirenele
    La partea de HDD ma supara faptul ca e prea mult plastic. Asezarea imi convine de minune. La prima vedere seama cu sistemele antivibratie HDD la unele sisteme Dell si mi s-au parut acceptabile ca efect. totusi de partea asta imi este frica. Si la NSK mi-a fost teama de sistemul cu sfarcuri de silicon, dar a mers de minune

Predator Citisem acum ceva vreme de Centurion. O sa ma uit mai atent, ca sa nu o descalific neintemeiat.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	hafxyz1vi6.jpg 
Views:	339 
Size:	125.6 KB 
ID:	35975  
    Last edited by Tile; 21-12-2008 at 02:55. Reason: poza pusa ca atasament.
    Toate cele bune!

Puisor Tile's Avatar

Pana la urma decizia asupra alegerii carcasei este 100% a ta. La carcasele actuale de la Coolermaster si Silverstone nu imi place faptul ca ambii producatori au ales sa o ia pe scurtatura si astfel sa rezulte incinte cu interior proiectat execrabil si care este un factor limitator in anumite situatii. HAF932 va putea gazdui un circuit de watercooling mai simplu fara probleme. Lucrurile se complica urat de tot cand un radiator 3x120 mm este asezat in partea superioara si se doreste montara unuia 2x120 mm in carcasa si acest lucru impune metalwork serios.
    Last edited by Tile; 27-12-2008 at 11:40.

Desigur, decizia îmi aparţine. Dar din diverse discuţii cu oameni mai pricepuţi mai aflii una, alta mai îţi pui capul la contribuţie şi vezi dacă vrei mai mult şi/sau dai mai mult.

E ciudată partea cu proiectarea. Trebuie să fac un produs cap-coadă şi văd pe pielea mea cât de greu este să prevezi ceva, ce toleranţe să îţi iei şi cât de economic să iasă produsul final.

Sincer, mulţumesc tuturor pentru idei, căci am văzut că am lăsat deoparte unele lucruri importante. Şi e bine să fi tras de mânecă când încă se mai poate face ceva.
    Toate cele bune!

Ce parere aveti de Lian Li PC-A07B ?

Am nevoie de o carcasa de dimensiune medie in care sa pun un E4300@3000, 8600gt fanless, 3 hdd, un dvd-rw.
    Ma intereseaza in primul rand silentiozitatea. Mentionez ca voi inlocui ventilatoarele stock cu nexus@800rpm iar cpu va fi si el fanless (ninja).

Ce alte carcase se mai incadreaza in 300 ron care sa satisfaca aceste cerinte?

Multumesc anticipat!

Puisor Tile's Avatar

E o alegere excelenta, derivata din PC-7.

poker_x ţi-aş recomanda şi prima mea alegere Lian Li PC-60FB Black, care unde mai pui este şi mai arătoasă

Acum ştiu că e o chestie de gust, dar pur şi simplu urăsc raza aceea mare de racordare dintre linia superioară a carcasei Li PC-A07B şi locaşurile de 5".

Cineva de pe un alt forum mi-a spus că la 3 hdd-uri carcasele de aluminiu au ceva probleme. Acum cine ştie...
    Toate cele bune!

Puisor Tile's Avatar

La PC-A07 hard disk-urile sunt montate prin intermediul unor izolatoare de cauciuc si cu putin modding se pot adauga inca 4 astfel de izolatoare si adaugarea unui material fonoabsorbant Nexus DampTek.

Ar fi si asta o optiune, dar nu prea imi convine ventilatorul de 140mm din fata: s-ar putea sa fie destul de zgomotos si nu o sa am altul de 140mm; nici ledurile albastre nu prea ma incanta.

in afara de acel ventilator pare mai bine facuta decat PC-A07B deci ma mai gandesc....

Nexus damptek e mai buna decat Akasa Paxmate? Am akasa pe carcasa mea actuala (noname) si nu s-a simtit absolut nimic dupa ce am adaugat paxmate.
    mai astept si alte sugestii.
    Last edited by Tile; 03-01-2009 at 22:55.

Puisor Tile's Avatar

La PC-60FB nu ai posibilitatea sa inlocuiesti ventilatorul de 140 mm cu unul de 120 mm.
    Paxmate e fix pix, bun doar pentru aspect.

si nu are nici filtru de praf, si la dimensiunea aia o sa se stanga destul praf in carcasa.

As prefera o carcasa cu 1*120 front si 1*120 back (nimic in plus) pt a fi cat mai silentioasa si sa pot pune si filtre de praf .

Cu hdd-urile nu cred sa fie pb, pt ca totusi are izolatoarele de cauciuc si cage-ul pare destul de bine prins, astfel incat sa nu vibreze.

Puisor Tile's Avatar

Cage-ul este solid fixat de fundul carcasei. Pana la urma PC-A07 ramane alegerea finala.

Momentan nu am o solutie mai buna decat PC-A07 deci se pare ca pe asta o s-o cumpar.

Ma mai uitasem si la PC-K7B, dar mi-e teama sa nu vibreze hdd-urile in cage-ul ala (mi se pare proiectat mai degraba pt easy removal decat pt silentiozitate).

Puisor Tile's Avatar

La K7B cage-ul trebuie sa fie fixat si sus datorita inaltimii si hard disk-urile sunt fixate la fel ca la PC-A07.

sa inteleg ca si K7B e o alegere la fel de buna ca A07?

Vivio - NSK6000 (6500, etc) este pentru mine o carcasa superba. Si evident Antec Solo. Dar vad ca exact asta ai tu si ai nevoie de ceva si mai mare...Chestie din care inteleg ca nu poti scoate cage-ul de HDD-uri ca sa nu ai probleme cu placa video....Bun, pai daca ai nevoie de ceva mai mare decat NSK6000...uita-te domle la ceva mai mare (multe dintre carcasele recomandate mai sus nu sunt substantial mai mari decat NSK-ul)

El Diablo este cu siguranta mai mare, doar ca poate fi prea pimpish pentru anumite gusturi. Mare si in banii tai este cu siguranta

V1000B este un alt clasic in viata, desi personal nu ma omor dupa acest tip de interior.

Un alt clasic in viata este Antec P182EU
    , dar din nou, interiorul nu este neaparat pe toate gusturile.

Evident, pentru asceti exista intotdeuna animalele Chieftec, cu spatiu cacalau si pret bun, dar nu tocmai ce as numi eu un air-flow bine gandit.

CM-ul HAF932 este o alta carcasa pe cinste, la fel ca si Cosmos S. Dar din nou...chestie de gust.

Un Temjin TJ-06B nu este de aruncat, desi mie chiar nu imi place aranjamentul interior.

Una peste alta....Mai mare decat NSK6000 si pana intr-o anumita suma de bani...vei gasi mai multe modele care vor corespunde acestor doua criterii. Problema este in final una de gust. Eu unul, daca as avea 4HDD-uri si un NSK6000 si as avea probleme cu placa video, as scoate cage-ul si as monta un HDD in bay-ul pentru floppy, iar pe celelalte 3 le-as monta in bay-urile de 5.25, fie in benzi elastice (daca esti silent freak) fie in cutii speciale (vezi scyte de exemplu) Colcac peste pupaza, as monta si un Scyte Kama Bay in fata lot (asa cum am de altfel montat in Solo), pe undeva pe la 800rpm. Gandeste-te si la asta, poate fi o solutie eleganta.

Puisor Tile's Avatar

Sincer inclin catre PC-A07 deoarece ai mai multe locasuri pentru unitatile optice si nu ai obstructionata aerisirea sursei.

poker_x Ştiu că nu e tocmai ce doreai, dar vezi şi Antec 300

Monstru Mulţumesc pentru listă.

El Diablo este cam cum ai descris-o şi tu Un pic cam prea ...

Lian Li V1000B m-a încântat foarte mult când am văzut finisările sale. Din punct de vedere estetic în interior chiar nu i-aş aduce modificări. Poate puţin mai lungă aş fi vrut să fie.

Chieftec nu m-a mai interesat de ceva vreme.

Temjin nu are acel ceva Păcat că tocmai puctul forte (tunelul de aer) nu se poate folosi cu Ninja B.

Antec P182EU Mi-a plăcut mereu şi am visat la ea pe ascuns, dar o placă mai lungă se poate pune doar dacă scot un cage pt. HDD. Ar fi fost o soluţie elegantă, dacă aveam deja carcasa. Nu îmi surâde să îi scot din compartimente.

Cosmos S sare preţul şi nu vine cu ceva extraordinar din punctul meu de vedere.

Cooler Master HAF 932 E carcasa care mă atrage cel mai mult. Chiar mi s-a pus pata pe ea Vara trecută am cam pus ventilatoare cam peste tot prin carcasă, deci o mică carcasă-uzină n-ar strica.

Mă deranjează găurelele grupa mare şi că va trebui să fac rost ceva filtre de praf. Interiorul parcă l-aş vopsi, dar s-o văd în realitate

Am încercat s-o găsesc, dar nicăieri nu era pe stoc. Trag speranţa că până la jumătatea lunii va apare în stoc. Până una, alta nu mai sunt aşa aprins şi aş fi vrut eu ceva finisări a la Lian Li V1000B.

Pot încerca ceva modificări în NSK, însă mi-aş fi dorit un spaţiu de manevră mai mare. Cum până acum nu am avut probleme majore carcasa a dăinuit mult şi bine.
    Toate cele bune!

antec 300 si antec 900 nu ma incanta de nici o culoare; la cate ventilatoare au/se pot monta parca stau sa decoleze.

eu caut o carcasa cat mai inchisa cu un numar minim de ventilatoare, care sa fie cat se poate de silentioasa. deasemenea vreau sa aiba cat mai putine gauri pt ca nu suport sa se acumuleze praful in carcasa. Sistemul meu merge ok cu doar 2 fan-uri nexus, deci nu am nevoie de mai multe.

momentan am doua nexus@800rpm + ventilatorul de pe sirtec 500W (noctua@1200); daca as scapa si de fan-ul noctua cred ca ar fi perfect, dar momentan nu imi permit o sursa fanless
    Deci, in principiu de la noua carcasa caut doar mai multa silentiozitate pt ca nu mai suport vibratiile carcasei actuale.

de la antec imi plac si mie p180/p182 dar sunt cam scumpe si parca nu as da banii astia pe o carcasa fara sursa......
    Last edited by poker_x; 04-01-2009 at 03:58.

El Habanero h3x0r's Avatar

Daca nu -ti trebuie water cooling poti merge pe V1000B.Mi se pare extrem de eleganta.Eu asa as face.

i7 920 C0 ES + Zerotherm Nirvana NV120
    Asus P6T Deluxe V2
    Sparkle 8800GT ( 740 @ 1.15V / 1850 / 950 ) (Thermalright HR-03 + Nexus 90)
    3*2Gb Team Xtreem DDR3 1600mhz cl8
    Corsair HX620

West Side 4 Ever catalanu's Avatar

@ poker_x : Nu iti lua K7B pentru ca am si eu una si e groaznica.Ventilatoare zgomotoase ,cageul cam rahitic (nu se compara cu cele Antec) si cum are si mobotray detasabil e f slaba.Plus ca la mine zdrangane daca misc putin de ea.Sincer am fost foarte dezamagit de ea.Nu mai imi trebuie LianLi in veci. Am 2 carcase Antec si sunt extrem de multumit de ele.Orienteaza-te spre un Antec 300 sau Solo.
    E 5200@3.8Ghz 1,37V | MSI P45 NEO2 | 3GB 900 C5 | 8800GTS-X 320 | WD250 | POWERLINE 530W

Retired!

Si eu am un K7B, nu pot sa zic sunt in totalitate nemultumit de ea dar are tabla cam subtire, hdd-ul nu are cele mai bune suspensii anti-vibratii si da, ventilatoarele a trebuit sa le pun pe 5V cele din fata, 7 V cel din spate ca sa fie silentioase ( tin sa spun ca nu erau nici la 12V galagioase, dar se auzeau ). Oricum, per total nu gasesti o carcasa mai buna in banii ei ( <200 lei ). Dar nu se ridica la nivelul celor pe care le-am avut pana acum ( Antec 900, Comos S si acum CM 690 -K7B fiind pe al doilea comp- ).
    Retired from activity for a undetermined period of time.
    Maci betar bo$$ HymuraX ! Hev marsi !

West Side 4 Ever catalanu's Avatar

La 200 lei poti lua un Antec NSK4000 (am si una de asta) care e mult mai calitativa.La spatiu e mica dar calitatea nu se compara.Ma asteptam la altceva din partea LianLi-ului.Cage-ul este prins foarte anemic.Parerea mea este ca Antec fabrica cele mai bune carcase(parere subiectiva)
    E 5200@3.8Ghz 1,37V | MSI P45 NEO2 | 3GB 900 C5 | 8800GTS-X 320 | WD250 | POWERLINE 530W

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)