Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958
Search for the best fanless/lowrpm cooler
Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 30 of 167

Thread: Search for the best fanless/lowrpm cooler

Moderator poparamiro's Avatar

Default Search for the best fanless/lowrpm cooler

Cooler Master Z600 vs. Scythe Ninja 2

Dupa ce am studiat mai multe teste de coolere specializate in racirea fanless/low rpm pe internet cu rezultate contradictorii de cele mai multe ori m-am hotarit sa vad cum se comporta cele mai bune/renumite coolere fanless/low rpm din domeniu.
    Cum una din conditiile de baza pentru ca un cooler sa functioneze bine in mod fanless este marimea suprafetei de disipare, am decis sa folosesc ca etalon Cooler Master Z600 care indeplineste foarte bine aceasta conditie dar si datorita faptului ca l-am testat in mod fanless si a obtinut rezultate foarte bune.
    In prima runda se vor confrunta Cooler Master Z600 si Scythe Ninja 2

Sistem de test:

Scythe Ninja 2 + Slip Stream 120 mm SY1225SL12LM - Specially Tuned to 1000 rpm to achieve 20.50 dBA
    Cooler Master Hyper Z600 + Slip Stream 120 mm SY1225SL12LM

CPU - Intel Core 2 Quad Q6600 G0 @ 3000mhz - 1.216/1.200 vcore idle/load
    MB - Dfi LP UT P35 T2R
    RAM - 2x1Gb Team Extreem ddr2 1066
    VGA - Galaxy 9500 GT
    PSU - Tagan TG530-U15 530 Watt
    TIM - AC MX-2

Metode si conditii de testare:

Temperatura load - 10 min prime small fft
    Temperatura idle - 15 minute windows 100% cpu idle dupa terminarea prime
    Calculul temperaturii = media temperaturilor nucleelor = (tc1+tc2+tc3+tc4)/4
    Temperatura ambientala 15 +/- 1C

Programe folosite la testare:
    Real Temp 2.90
    Prime95 v 256
    Cpuz 1.49
    Cpuid HWMonitor 1.09

Acest test fiind un versus am incercat sa fac conditiile de test cit mai egale pentru cele 2 coolere:
    - Amindoua sa aiba o baza cit mai plana si destul de finisata - Ninja 2 are baza foarte plana si o finisare foarte buna (planeitatea verificata cu sublerul la ambele coolere), Z600 de asemenea are baza foarte plana si bine finisata, cu un plus pentru Ninja 2 - lucru ce se poate vedea si din poze, baza lui Ninja 2 reflecta mai bine datorita metodei diferite de finisare si nu datorita unei rugozitati mai mici, se vad urme de prelucrare pe ambele baze.
    - Ventilatorul folosit este Scythe Slip Stream 120mm 1000rpm pentru amindoua.
    - Interfata termica aceeasi la cele 2 coolere - AC MX-2.
    - Sistemul de prindere foloseste acelasi procedeu de stringere la ambele coolere, forta de apasare este mare (sistemul de prindere original cu care vine Ninja 2 a fost schimbat cu unul improvizat cu backplate)
    - Temperatura cit mai constanta a camerei de testare, intre 15c +/- 1c

Concurentii:

Scythe Ninja 2
    Cooler Master Hyper Z600

Rezultate:

Individuale:

Z600 fanless load - 73c
    Z600 1000RPM load - 39.7c

Ninja 2 fanless load - 76c
    Ninja 2 1000RPM load - 40.7c

Z600 fanless idle - 36c
    Z600 1000RPM idle - 17.5c

Ninja 2 fanless idle - 34.2
    Ninja 2 1000RPM idle - 16.2

Sintetizate:

Concluzii si observatii:

As fi dorit sa testez cu linpack pe os de 64 bit dar nu a fost posibil datorita temperaturilor foarte mari atinse.
    Teste preliminarii mi-au aratat rezultate foarte bune pentru Ninja 2, ca sa fiu sigur de corectitudinea rezultatelor am testat de 3 ori Ninja 2
    cu rezultate apropiate, cele expuse aici sunt cele mai bune obtinute. (Z600 am mai testat inainte in repetate rinduri si stiam cum se va comporta)
    Mai trebuie sa precizez ca deoarece Z600 a fost testat dupa Ninja temperatura mediului ambiant a fost putin mai ridicata pentru el.
    In testul Z600 1000rpm ventilatorul a fost fixat astfel incit sa raceasca pipe-urile simultam (se obtine o temperatura mai buna cu 3-4c)
    Datorita constructiei mai aerisite Ninja 2 se ''raceste mai repede'' de aici si rezultatele putin mai bune in anumite moduri (combinate si cu o temperatura ambientala putin mai mica)
    De asemenea m-au surprins temperaturile foarte bune obtinute de cele 2 coolere la 1000 rpm in idle.
    Amindoua coolerele se comporta foarte bine dar cifrele il dau cistigator pe Z600.
    Mai trebuie remarcata calitatea foarte buna a constructiei la Ninja 2, prima data cind l-am luat in mina am verificat daca se misca lamelele pe heatpipe-uri - nici una (pe site-ul Thermalright se precizeaza cit de bine sunt fixate lamelele pe pipe-urile coolerelor, dar in realitate lucrurile nu stau chiar asa - am 2 exemplare de TRUE si citeva lamele nu sunt fixate prea bine).
    Calitatea la Z600 este buna (mai buna ca la V8) dar este loc de mai bine - la finisarea bazei si fixarea lamelelor.
    Fiind un versus nu intru in detalii despre raportul pret-performanta, compatibilitate, pro si contra, etc., aici am incercat sa determin care cooler are cele mai bune performante cu conditii cit mai egale, restul lucrurilor ce le-am mentionat mai inainte nu conteaza aici.
    Z600 fiind cistigator va ramine etalonul (coolerul de invins) pentru urmatorul versus.

Orice observatii si critici sunt bine venite.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	1.JPG 
Views:	505 
Size:	108.4 KB 
ID:	36405   Click image for larger version. 

Name:	2.JPG 
Views:	347 
Size:	113.9 KB 
ID:	36406   Click image for larger version. 

Name:	3.JPG 
Views:	392 
Size:	86.9 KB 
ID:	36407   Click image for larger version. 

Name:	4.JPG 
Views:	362 
Size:	73.4 KB 
ID:	36408   Click image for larger version. 

Name:	5.JPG 
Views:	508 
Size:	168.6 KB 
ID:	36409   Click image for larger version. 

Name:	6.JPG 
Views:	352 
Size:	98.3 KB 
ID:	36410   Click image for larger version. 

Name:	7.JPG 
Views:	662 
Size:	107.9 KB 
ID:	36411   Click image for larger version. 

Name:	8.JPG 
Views:	461 
Size:	179.4 KB 
ID:	36412  

Click image for larger version. 

Name:	9.JPG 
Views:	448 
Size:	150.9 KB 
ID:	36413   Click image for larger version. 

Name:	chart.JPG 
Views:	3442 
Size:	44.6 KB 
ID:	36414   Click image for larger version. 

Name:	ninja_f_idle.JPG 
Views:	488 
Size:	203.4 KB 
ID:	36416   Click image for larger version. 

Name:	ninja_f_load.JPG 
Views:	451 
Size:	209.9 KB 
ID:	36417   Click image for larger version. 

Name:	ninja_v_idle.JPG 
Views:	466 
Size:	202.5 KB 
ID:	36418   Click image for larger version. 

Name:	ninja_v_load.JPG 
Views:	452 
Size:	211.5 KB 
ID:	36419   Click image for larger version. 

Name:	z600_f_idle.JPG 
Views:	445 
Size:	200.2 KB 
ID:	36420   Click image for larger version. 

Name:	z600_f_load.JPG 
Views:	448 
Size:	208.4 KB 
ID:	36421  

Click image for larger version. 

Name:	z600_v_idle.JPG 
Views:	449 
Size:	71.5 KB 
ID:	36422   Click image for larger version. 

Name:	z600_v_load.JPG 
Views:	459 
Size:	206.7 KB 
ID:	36423   Click image for larger version. 

Name:	front.JPG 
Views:	7096 
Size:	40.1 KB 
ID:	36426   Click image for larger version. 

Name:	slip_2.JPG 
Views:	487 
Size:	71.4 KB 
ID:	36430  
    Last edited by poparamiro; 11-01-2009 at 13:21.
    MAI BINE RAMINEAM LA KR7A-RAID

Super Moderator Dragos Saraolu's Avatar

Concluziile tale sunt corecte, felicitari pentru review. Singura critica este temperatura ambientala prea mica, dar asta se poate rezolva agaugand inca 10 grade la temperaturi, cresterea fiind liniara cu temperatura mediului ambiant.
    i7 920, Zalman CNPS10X Flex, DFI LP DK X58, 3x1024 Corsair 1333 MHz, EVGA GTX560 Ti FTW 1024 MB, Hitachi 40/120/320/500 GB, Recom PWS-EVO-BW, Sirtec 500W old style, HP P275 21"

Manic Miner burebista's Avatar

Multumesc omule, foarte concludent. Simplu si la obiect.
    Se pare ca banuiala mea s-a adeverit Ninja2 (cu backplate) e fooooarte aproape de Z600 atit fanless dar mai ales cu ceva airflow.
    As fi dorit sa testez cu linpack pe os de 64 bit dar nu a fost posibil datorita temperaturilor foarte mari atinse.
    Aste e doar un worst case scenario, in daily use prime95 simuleaza perfect temperatura pe procesor.

Intr-adevar, ar fi trebuit sa iesi din beci sau sa inchizi geamul ca sa ai un ambient ceva mai uman dar vorba lui Dragos, mai pui ceva la rezultatele finale pentru o casa mai calduroasa.

Astept urmatorul concurent, probabil TR HR-01 Plus cind o apare prin stocurile pc-coolers.
    ...un fleac...m-au ciuruit...

Multumesc domnilor, si pentru critici

@ Dragos - am zis sa testez cu o temperatura ambientala mai mica sa nu ating temperaturi prea mari (cum am obtinut in testul fanless unde era inclus si TRUE), tot asa m-am gindit ca cine vrea sa aproximeze cum se va comporta coolerul in sitemul lui va calcula cu diferenta de grade a ambientului respectiv

@ burebista - daca era posibil testam cu linpack 64 nu pentru ca ar fi avut o relevanta mai mare ci deoarece sunt adeptul unor teste ''mai extreme'', si da ai dreptate cu worst case scenario.

Geamuri nu am avut deschise (si nici usi) pentru ca-mi dadeau peste cap temperaturile, nu a fost foc in camera.
    Trebuie sa primesc un TR HR-01 Plus din Germania (pe linga un TRUE BLACK 1336 care trebuia sa vina de Craciun - am nehalem de 2 luni dar prindere nu pentru tona de coolere ce o detin) si o sa il testez mai mult pentru ca tot am auzit ca ar fi cel mai bun fanless/lowrpm cooler, parerea mea este ca nu va avea nici o sansa in fata lui Z600 mai ales in mod fanless (nu are marimea necesara) - vom vedea daca ma insel sau nu.
    Singurul la ca ma gindesc ca i-ar putea face fata lui Z600 este OROCHI (nu-mi vine in minte altul acum, trebuie sa ma mai documentez).
    Last edited by poparamiro; 11-01-2009 at 12:06.

Cunning linguist dev's Avatar

foarte frumos. intr-adevar concurentii cei mai de seama ar fi hr-01 plus si mugen 2 as zice eu. ororchi e pur si simplu prea ne-practic .
    Equally cursed and blessed

Mama Omida Coco's Avatar

Slip Stream” 120 mm 1000rpm
    Mentioneaza te rog modelul exact de Slipstream. SY1225SL12M cumva?
    „Decât o viață în virtute, mai bine una în virtualitate” (Valentin Gora)

„Just because your voice reaches halfway around the world doesn't mean you are wiser than when it reached only to the end of the bar.” (Edward R. Murrow)

@Coco_ - Done, am adaugat detallile.
    Modelul este SY1225SL12LM 1000 rpm
    Specially Tuned Scythe “Slip Stream” 120 mm Case Fan

''To have the best optimized fan for Ninja 2 CPU Cooler, Scythe original designed “Slip Stream” 120 mm case fan specifically tuned to spin at 1000 rpm to maximize the performance and low noise level.''

@ dev - da, si Mugen 2 este masiv si ar trebui sa mearga bine fanless, sunt de acord cu tine ca Orochi e nepractic dar in cadrul acestor teste urmaresc sa gasesc cel mai bun fanless cooler indiferent de alte caracteristici

Name:	slip.JPG 
Views:	508 
Size:	74.2 KB 
ID:	36429  
    Last edited by poparamiro; 11-01-2009 at 12:43.

B a n n e d M3kk's Avatar

Felicitari .
    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

3Dmark2006 Score Calculator

---------------------------
    "Remember, when you are testing memory products, you are not only testing the memory, but essentially the motherboard capabilities."

Mama Omida Coco's Avatar

Am inteles. In primul rand felicitari pentru test si iti multumesc ca mi-ai ascultat sugestia (printre a altora) de a testa cateva modele la airflow mic. Vroiam sa-ti mai spun cateva lucruri pe pm, dar nu am stiut ca esti atat de rapid. Si unul din ele ar fi fost legat de ventul folosit...

Deci... acel ventilator nu prea e reprezentativ din doua motive pentru categoria de zgubilitici care stau cu urechea lipita de carcasa sa auda ,,de unde vine suieratul, de unde vine suieratul?" (din care pot spune mandru ca fac si eu parte), decat subvoltat. Si acele motive provin din acest test. Iar rezultatele ventului tau ,,specially tuned" se gasesc pe randul al doilea (cu ventul M normal @9V).

Primul motiv... zgomotul... nici daca vine George Becali si-mi da pac-pac o suma modica in euro, nu o sa tin varianta M (normala) de Slipstream la 12V (28 de db) sau 9V (24 de db). Cel mult o sa-l o tin la 7V (21 dBA) sau de preferat la 5V (~18 dB).

Al doilea motiv... volumul de aer dislocat... ai ales fix cel mai bun vent din acest punct de vedere, cu cel mai bun raport cfm/rpm... un astfel de vent la 1025 de rpm disloca tot atata aer ca un alt vent de 120 mm la aprox. 1150 rpm... si acest aspect nu are cum sa nu influenteze capacitatea de racire a radiatorului folosit.

Te rog foarte mult/tare/frumos ca pe viitor sa folosesti fie acel vent subvoltat pana la aprox. 800 rpm, fie (daca mai faci comenzi prin afara) SY1225SL12L fara nicio modificare (care chiar nu inteleg de ce nu e importat de itdirect, in schimb e adus jenantul SY1225SL12SL - 440rpm). Pentru ca, spun eu, numai la aprox. 800 de rpm este suficient de silentios pentru cei din categoria silent-freak. Testul fanless nu poate fi decat orientativ pentru acestia, pentru ca vara temperaturile in Romanica sunt foarte mari, si nu cred ca s-ar multumi sa aiba in comp doar un procesor low/middle-end racit fanless.

Si in legatura cu venturile ce ar putea fi incluse in acest test, pe langa Mugen 2, HR-01 Plus sau Orochi, si Thermalright IFX-14 este un candidat redutabil. Motive aici si aici. Iar legat de platforma, nu sunt asa sigur ca rezultatele de pe LGA775 vor fi aceleasi ca cele de pe LGA1366... si asta datorita sistemelor de prindere diferite...

„Just because your voice reaches halfway around the world doesn't mean you are wiser than when it reached only to the end of the bar.” (Edward R. Murrow)

Felicitarile mele! Un test foarte bun si util !

Am testat si eu CM Z600 vs Ninja 2 (cu prinderea stock cu push-pins) in mod fanless, cu scythe 1000rpm, dual-fan dar si cu fan de 14cm. O sa apara in curand testul dar iti pot spune ca rezultatele sunt compatibile cu ce ai testat tu, numai ca in testul meu Z600 se distanteaza mai clar din cauza prinderii oribile a lui Ninja 2 !

Frumos test, imi place.

Mugen 2 este masiv, dar distanta dintre HP-uri nu este atat de mare incat sa se compare cu astea doua, asa cum se va vedea daca il testeaza cineva fanless.

Quote Originally Posted by Monstru View Post
    Mugen 2 este masiv, dar distanta dintre HP-uri nu este atat de mare incat sa se compare cu astea doua, asa cum se va vedea daca il testeaza cineva fanless.
    Distanta dintre lamele e mai importanta in cazul testarii fanless, distanta dintre HP nu e chiar asa hotaratoare daca coolerul este gandit bine !

Ete...vroiam sa zic distanta intre lamele, dar mi-a iesit un porumbel

Puisor Tile's Avatar
    Valenii de Munte (home, Case Fusion workshop, work)

Testul este lucrat ca la carte. Cei de la Scythe ar trebui sa adopte pentru seria Ninja sistemul de prindere folosit de Coolermaster la Z600.
    Cu tehnica si dibacie ajungi in fata.
    Manui nibbler-ul cu maiestrie multa cum facea Decebal cu sica in lupta.

Inca o data multumesc pentru aprecieri si sugestii

@ matose - prima data cind am testat Ninja 2 am strins cu mina piulitele si probabil nu am strins destul de bine ca am obtinut si eu o diferenta mai mare, dupa care l-am strins cu surubelnita ca pe Z600 si s-au imbunatatit rezultatele (cu citeva grade).
    Deoarece am testat Z600 dupa Ninja si temperatura camerei crescuse cu ~1.5 c (nu am pus la temperatura camerei in test 15 +/- 1.5c deoarece nu a ajuns la 13.5c nici intr-un caz) deci diferenta dintre Ninja si Z600 poate fi considerata de ~4.5c in conditiile mele de test

@ Monstru - asa este cu Mugen 2, am inteles ce ai vrut sa zici prima data chiar daca ai zis heatpipe-uri.

@ Coco_
    - o sa testez pe viitor cu 800rpm, nu cred ca o sa fie prea mare diferenta la rezultate fata de 1000 rpm deci e ok, chiar m-am gindit la treaba asta cind am ales ventilatorul dar l-am conectat si am ascultat cam de la 50 cm si nu am auzit nimic (nu prea sunt silent-freak), posibil si din cauza ca mai era ceva zgomot prin camera, daca m-am apropiat cu urechea de el a inceput sa se auda deci iti dau dreptate
    - intr-adevar testul fanless este destul de orientativ (cum am zis si in test urmaresc sa vad care e cel mai bun cooler fanless fara sa tin cont de alte conditii), vara la probabil mult peste 30c in carcasa nu face fata Z600 pe quad, va face fata poate pe un quad de 45nm undervoltat, va fi ok fanless cum zici tu pe un procesor low/middle-end.
    - lga 1336 are un TDP mai mare fata de majoritatea quadurilor pe 65 si 45 nm folosite la setari default, deci situatia va fi si mai proasta privind temperaturile presupunind ca sistemele de prindere sunt bune (adica nu push-pins)

@ Tile - sunt citeva lucruri in domeniul IT care nu am reusit sa le inteleg niciodata, printre ele se afla si sitemul de prindere cu push pins - prima data cind am vazut asa ceva a fost in urma cu ceva ani cind m-am dus la ARAD la un prieten de-al meu ce avea firma de calcultoare - facuse primul sistem cu P4 si cooler cu push pins - l-am gasit injurind si imi arata placa de baza curbata in ultimul hal.
    Cum pot scoate acesti ingineri (care sunt oameni luminati ) asemenea abominare - prima data se fac sample-uri si se testeaza si dupa se trece la productia de masa - cind au vazut ca se indoaie placa de baza trebuia fara discutie sa repare treaba.
    Nu sta in picioare nici treaba cu costurile de productie cred - se putea gasi fara probleme un sistem mai bun in aproximativ aceleasi costuri.
    Last edited by poparamiro; 11-01-2009 at 21:45.

Puisor Tile's Avatar
    Valenii de Munte (home, Case Fusion workshop, work)

Bineinteles ca Intel puteau sa adopte sistemul de prindere cu backplate si suruburi si astfel bowing-ul placilor de baza era ceva necunoscut si fixarea era cea mai buna (metal on metal) dar au ales sa nu o implementeze.
    Cu tehnica si dibacie ajungi in fata.
    Manui nibbler-ul cu maiestrie multa cum facea Decebal cu sica in lupta.

Cunning linguist dev's Avatar

puteau sa adopte o metoda gen amd si ar fi scapat de multe belele. prinderea de la zerotherm e iarasi foarte buna.
    Equally cursed and blessed

S-a discutat aici ca Z600 nu ar tine vara un quad (cu TDP echivalent sa zicem cu cel din acest test), fanless la temperaturi rezonabile in carcasa. Eu totusi zic ca ar tine deoarece itr-o carcasa bine pusa la punct exista airflow suficient pentru a ajuta Z600, testul meu fiind facut open stand fara absolut nici un airflow.
    Last edited by poparamiro; 12-01-2009 at 10:20.

> Super NooB < triplu_z's Avatar

in momentul in care inchizi carcasa,cooler-ul de pe CPU nu mai este izolat de caldura degajata de restul componentelor,ca in cazul testului Dvs( open stand ) si atunci e posibil sa se schimbe statisticile(un nb ,un gpu ,niste hdd-uri fierbinti etc.)Dar cum bine ati punctat , cu un airflow si ceva fan-uri suplimentare ,n-ar trebui sa aibe prea mari probleme cu un q6600,decat daca ... stiu eu ...se gaseste vreun nesanatos sa-l tina daily la 1.7v
    E8600 "T3h Champ"@Cooler Master Hyper Z-600 w/ Scythe Slip-Stream @1600RPM//Biostar I45 rev. A3"The Queen"\\2gb Crucial BallistiX 16FD5\\nVidia GTX260 (216sp)//2X Seagate 500Gb ES.2+WD 320AAKS\\PCP&C Silencer 610W\\Modded Cooler Master Stacker//RAZER Copperhead SK edition(Tempest Blue)@ExactMAT//Samsung 2233BW

Erou in devenire! DiaboRO's Avatar

Cam asa se descurca in cazul unui DC intr-un Antec 300 bine aerisit fara fan-uri suplimentare ! Credeti ca se merita inca 2 fan-uri pe cele 2 parti "libere"? Eu zic ca si ce-i prea mult strica :-?

Name:	e 8400 + z 600 + antec 300.jpg 
Views:	242 
Size:	122.7 KB 
ID:	36703  

Temperatura procesorului e ok, nu prea are rost sa pui mai multe ventilatoare pe el, iar in cazul in are dai tare in procesor pentru bench nu folosesti Z600 sau Ninja
    Last edited by poparamiro; 17-01-2009 at 08:12.

Erou in devenire! DiaboRO's Avatar

Pai renunti la racirea pe aer in primul rand ...

Mama Omida Coco's Avatar

Quote Originally Posted by Monstru View Post
    Mugen 2 este masiv, dar distanta dintre lamele nu este atat de mare incat sa se compare cu astea doua, asa cum se va vedea daca il testeaza cineva fanless.
    Asa este. Fanless Mugen 2 e destul de slabut. S-a testat de catre silenthardware.de.

Conditiile de test sunt foarte interesante...
    Fanless 1 - E6700 @ 2667MHz, 1.2 V ~ 55W, Casefan @ 500rpm;
    Fanless 2 - E6700 @ 2667MHz, 1.2 V ~ 55W, Casefan @ 650rpm (prima poza atasata);
    Fanless 3 - E6700 @ 2667MHz, 1.3 V ~ 65W, Casefan @ 500rpm (a doua poza atasata);
    Silent - E6700 @ 2667MHz, 1.48 V ~ 85W, Casefan @ 650rpm, Scythe S-Flex SFF21E @ 800rpm (a treia poza atasata);
    Ultrasilent - E6700 @ 2667MHz, 1.48 V ~ 85W, Casefan @ 500rpm, Scythe S-Flex SFF21E @ 480rpm (a patra poza atasata);
    Performance - E6700 @ 3333MHz, 1.58 V ~ 115W, Casefan @ 800rpm, Scythe S-Flex SFF21E @ 1200rpm (a cincea poza).

Asa cum se poate vedea insa din testele in care radiatorul este ajutat de un ventilator low-rpm, Mugen 2 se transforma dintr-un ,,elev" de nota 5, cum era in testul fanless, intr-unul de nota 10, premiant cu coronita. Inclusiv in testul performance (cu fan @ 1200 rpm). Un test ,,overclocker" cu un vent mai ,,suparat", gen cel de pe Zen, poate ca ar fi schimbat ierarhia. Insa acest subiect nu este interesant pentru acest thread.

Asadar, din punctul meu de vedere, care doresc un procesor puternic (cu un oarecare overclock), nu prea ma intereseaza rezultatele fanless, ci, asa cum am mai spus, cele low-rpm. Intamplator vad ca cei de la silenthardware.de folosesc in varianta de test ,,Silent" tot un vent @800rpm (precum propunerea mea de mai sus). Varianta ,,Ultrasilent" mi se pare usor deplasata ca nivel de zgomot (nu-i vad rostul, inaudibil e si @800 rpm) si din nou doar orientativa.

Deci, dupa ce am vazut si acest test, un top al cooler-elor ce mi-as dori sa fie incluse in acest test ar fi urmatorul:
    1. Mugen 2; 2. HR-01 Plus; 3. IFX-14; 4. (chiar nu ma intereseaza sa folosesc un astfel de monstru, doar ,,stiintific" ) Orochi.

Cat despre principii gen ,,lamele prea apropiate", acestea nu conteaza intotdeauna in situatii cu airflow scazut. Prefer testele.

Name:	05_Fanless2_01.png 
Views:	242 
Size:	49.1 KB 
ID:	36752   Click image for larger version. 

Name:	06_Fanless3_01.png 
Views:	217 
Size:	46.8 KB 
ID:	36753   Click image for larger version. 

Name:	02_Silent_02.png 
Views:	210 
Size:	52.4 KB 
ID:	36754   Click image for larger version. 

Name:	03_UltraSilent_02.png 
Views:	195 
Size:	52.0 KB 
ID:	36755   Click image for larger version. 

Name:	01_Performance_02.png 
Views:	241 
Size:	51.4 KB 
ID:	36756  

Cat despre principii gen ,,lamele prea apropiate", acestea nu conteaza intotdeauna in situatii cu airflow scazut. Prefer testele.
    In urma unor numeroase teste realizate cu astfel de solutii am ajuns la aceasta concluzie. Parere personala pe care o poti lua in considerare sau nu

Un HR-01+ trebuie sa vina din Germania deci o sa fie testat, sper sa vina cit mai repede , vor urma si celelalte numai sa vad cum fac rost de ele.

dus departe

In momentul de fata, daca ai avea in fata Thermalright HR-01 Plus, Scythe Ninja2 & Mugen2, CoolerMaster Z600 ... pe care le-ai monta cu acelasi sistem de prindere, folosi aceeasi pasta ... ai face un super review si am gasi in sfarsit cel mai bun fanless heatsink.
    Imi place tare mult Mugen2 si m-ar interesa un review. Cred ca-mi bate Ninja2-ul!
    Intel P31 , Intel E5200 , ATI HD4850 , DDR2 2GB , HDD 640GB , PSU 400 , Antec 300
    Ford Fiesta 1.4 TDCI 68CP Ghia 2007

Duck Dodgers CQSTELUSH's Avatar

Așa zic și ei, nu?
    I would spread the cloths under your feet:
    But I, being poor, have only my dreams;
    I have spread my dreams under your feet;
    Tread softly because you tread upon my dreams.

Aproape sigur am sa testez HR 01+ si MUGEN 2
    Vom vedea cum se comporta, desi nu cred ca MUGEN 2 bate NINJA 2 in mod fanless, insa intuiesc ca se va comporta foarte bine in celalat thread vs TRUE.
    In afara de OROCHI (care va fi testat si el), nu vad vreun concurent serios pentru Z600 in mod fanless.

...

Name:	DSC_9430.JPG 
Views:	355 
Size:	139.7 KB 
ID:	36964  

: Nice stuff, de-abia astept sa vad rezultatele...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)