Results 1 to 18 of 18

Thread: Placa Sunet/sistem Boxe Placa Video/ Monitor Tft

Registered User anush's Avatar

Default Placa Sunet/sistem Boxe Placa Video/ Monitor Tft

Doresc sa achizitionesz un sistem cu care sa pot viziona filme full hd
    nu sunt gamer

cea mai mare problema am intalnit-o la placa de sunet si sistemul de boxe. Nici macar nu stiu de ce trebbuie sa tin cont
    m-am gandit la varianta m-audio revolution 5.1 + logitech z5500
    la monitor Samsung 240HD + video ati radeon 256 bit/512mb x2

obligatroriu cu conector hdmi, dvi

monitorul sa fie FULL hd
    Last edited by anush; 06-03-2009 at 15:21.

Member xplaur's Avatar

Buget disponibil?

placa sunet - sistem boxe = 1500-2000 ron
    monitor tft - placa video = 2000-2500 ron

vreau sa dau mai putin daca se poate dar si mai mult daca trebuie
    calitatea in domeniul audio-video costa enorm, nu sunt foarte sensibil dar nici nu sunt normal
    daca vreti puteti sa-mi dati 4 variante: ieftin, mediu, scumpa, foarte scumpa(ideala)

problema este ca nu stiu ce sa aleg, de ce sa tin cont, unde sa ma uit - referitor la placa de sunet si sistemul audio
    cu placa video si monitorul m-am documentat un pic si cred ca m-as descurca un pic

prefer monitor samsung sau dell cu panel samsung, dar sunt deschis si catre alte brand-uri

multumesc

Member xplaur's Avatar

De ce nu mai pui ceva la banii aia, sa incerci ceva "real stuff", adica televizor+PopcorHour+receiverAV+Boxe5.1?
    Un exemplu ar fi un LCD de 37" plus un PopcornHour plus un Z5500 (estimativ, pe la 4800 lei).
    Last edited by xplaur; 06-03-2009 at 14:19.

m-am gandit la diagonala de 24 inchi din doua motive:
    1/ sa-l pot folosi ca monitor
    2/ poate gasesc un panel *VA sau IPS la un pret decent

samsung e considerata cea mai tare firma din domeniu

referitor la propunere, nu e full HD, doresc rezolutia full hd, EDITEZ POSTUL INITIAL
    Last edited by anush; 06-03-2009 at 15:22.

Mama Omida Coco's Avatar

Cea mai buna varianta dupa mine...

monitor 26" S-IPS, pret excelent - asta

placa audio Asus Xonar DX sau D - depinde pe ce slot vrei, pci sau pcie - asta

sisitem audio 5.1 Microlab H600 - optimul calitate/pret - asta

Pentru placa video mai zii si tu ce te joci si restul sistemului.
    „Decât o viață în virtute, mai bine una în virtualitate” (Valentin Gora)

„Just because your voice reaches halfway around the world doesn't mean you are wiser than when it reached only to the end of the bar.” (Edward R. Murrow)

nu joc

iar restul sistemului nu l-am stabilit, oricum va fi ceva de ultima generatie, probabil 1366 cu ddr3 si segata 1gb
    vreau sa stabilesc restul sisemului dupa ce aleg placa video

Ninja diver clonitza's Avatar

Nvidia Ion (apare soon) sau Popcorn (pentru ca poti naviga si pe net cu ele) + amplif brand + sateliti si sub (sony/pioneer etc. - testeaza in magazin, vezi ce-ti place) + monitor/tv full hd la alegere .. da un ochi prin shop vezi ce-ti place ca-s o groaza acum pe la altex/media galaxy .. domo etc si sunt super oferte mai bune decat pe net la unele.

Member xplaur's Avatar

Quote Originally Posted by clonitza View Post
    ...
    Omu' vrea PC si monitor de 24" fullHD (mi-a luat si mie ceva timp sa-mi dau seama, dar, intr-un final, m-am prins).

restul componentelor stiu sa aleg, chiar si la placa video o sa ma descurc
    problema mea este in legatua cu placa de sunet si sistemul audio, acolo greu am primit un sfat

Member xplaur's Avatar

Partea nasoala este ca si asa-zisele solutii High-end ptr. PC nu ajung din urma nici cele mai modeste sisteme HT dedicate. Cel mai bine, in cazul asta, iei un Z5500 si placa de baza cu iesire de sunet digitala, lasand partea de decodare/procesare in seama sistemului audio care stie DD/DTS (daca sistemele alea Genius 5.1 full wooden stiau mai mult decat AC3, ar fi fost alegerea perfecta; se pare ca pe surse analog sunt periculos de apropiate de Z5500, la 1/4 din pret).

Super Moderator Dragos Saraolu's Avatar

Tot Microlab H600 zic si eu, singura lor deficienta este ca nu au un bass care sa te scoata din camera, dar mie imi place tocmai asta.
    i7 920, Zalman CNPS10X Flex, DFI LP DK X58, 3x1024 Corsair 1333 MHz, EVGA GTX560 Ti FTW 1024 MB, Hitachi 40/120/320/500 GB, Recom PWS-EVO-BW, Sirtec 500W old style, HP P275 21"

Mama Omida Coco's Avatar

@xplaur Ce ai vrut sa spui prin ,,cele mai modeste sisteme HT dedicate"?

@anush Avand in vedere bugetul tau, a da banii pe un Z5500 este echivalent cu a-i arunca pe fereastra. Poti cumpara o placa audio cu un DAC bun, deci cu un sunet foarte bun pe iesirile analogice (sunet de care Z5500 nu are nevoie), si care poate fi valorificat numai de un sistem audio cel putin decent, precum acel Microlab de care ti-am zis (absolut cea mai buna optiune in zona aia de pret). Si placi audio cu DAC bun (plus driver-e cel putin ok) sunt Asus Xonar D1/DX sau Audiotrack Prodigy, iar cu DAC foarte bun sunt Asus Xonar D2 sau D2X.

La placa video, avand in vedere ca nu te joci, ar fi indicata o placa low-middle end, care sa consume putin si sa nu se incalzeasca prea mult, eventual si silentioasa daca te intereseaza acest aspect. O placa in zona 3-4 milioane ar fi arhisuficienta. Daca mai ai rabdare o luna, recomandarea clara ar fi ATI 4750, pe 40 de nm.
    „Decât o viață în virtute, mai bine una în virtualitate” (Valentin Gora)

„Just because your voice reaches halfway around the world doesn't mean you are wiser than when it reached only to the end of the bar.” (Edward R. Murrow)

Member xplaur's Avatar

Quote Originally Posted by Coco View Post
    @xplaur Ce ai vrut sa spui prin ,,cele mai modeste sisteme HT dedicate"?
    Am vrut sa sugerez o comparatie intre cel mai bun sistem audio multicanal ptr PC (Z5500 se cam apropie de maximum posibil pe PC; Atentie! Nu vorbim de strutocamile, gen placa de sunet>DAC> amplifuri Hi-end> boxe hi-end, adica setupuri de sute de mii de euro, nu cred ca este cazul aici) si cel mai modest sistem dedicat Home Theatre (daca vrei, un all-in-one Sony).

Quote Originally Posted by Dragos Saraolu View Post
    Tot Microlab H600 zic si eu, singura lor deficienta este ca nu au un bass care sa te scoata din camera, dar mie imi place tocmai asta.
    eu vreau calitate nu sa ma scoata afara din casa, doar calitate, sa pot umple cu sunet o camera de 6m^2

Quote Originally Posted by Coco View Post
    @anush Avand in vedere bugetul tau, a da banii pe un Z5500 este echivalent cu a-i arunca pe fereastra. Poti cumpara o placa audio cu un DAC bun, deci cu un sunet foarte bun pe iesirile analogice (sunet de care Z5500 nu are nevoie), si care poate fi valorificat numai de un sistem audio cel putin decent, precum acel Microlab de care ti-am zis (absolut cea mai buna optiune in zona aia de pret). Si placi audio cu DAC bun (plus driver-e cel putin ok) sunt Asus Xonar D1/DX sau Audiotrack Prodigy, iar cu DAC foarte bun sunt Asus Xonar D2 sau D2X.
    stiu ca z5500 nu este o alegere buna, de aceea caut alternative
    daca se merita si daca obtin un sunet HD de calitate pot suplimenta bugetul, pot obtine pana la 1000 ron in plus, chiar un pic mai mult, dar sa merite

cu privire la placa video, am rabdare, nu o sa ma grabesc ca sa cumpar aiurea si apoi sa regret

Member xplaur's Avatar

Atunci nu ai de ales decat receiver multicanal si sistem de boxe 5.1.

ok
    atunci va rog sa ma ajutati un pic
    ce brand sa aleg si de ce ? la ce sa ma uit ? ce e cu digitalul la audio ? ce codecuri conteaza ? ce trebuie sa stiu si unde sa citesc.
    multumesc

Member xplaur's Avatar

Arunca un ochi pe aici. Ca o concluzie, trasa tot de pe acolo, receiverele ar fi cam asa: Yamaha (chiar si modelele entry-level ), Denon, HK..., iar la boxe, "dupa buget" (la bani mai putini ai rezultate bune si cu un set de Magnat Monitor 990 set 5.1, la bugete mai grase poti urca la Monitor Audio Bronze sau chiar Silver, etc...).
    Indiferent ce combinatie ai alege, incearca sa asculti cat mai multe setup-uri inainte de a scoate banii din buzunar.
    Bafta la cumparaturi!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)