Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958
2200 ron pc
Results 1 to 14 of 14

Thread: 2200 ron pc

Default 2200 ron pc

Buna ziua,Am reusit sa strang aceasta suma si as vrea sa imi cumpar un pc competent pt jocurile din ziua de azi.Am o carcasa no-name insa e destul de ok.Am dwd.Am 4 gb ram cl5 1066,500 gb hdd.Ma gandesc sa pastrez cele mentionate si sa imi cumpar ceva pe 775.Merita?
    Astept configuratii si idei.
    Cu respect
    VoltaJ

Administrator

La preturile actuale o solutie foarte buna in banii respectivi (2200 lei) este :
    CPU Intel Core i3
    +
    MB cu socket 1156
    +
    RAM DDR3
    +
    VGA Radeon 5850

si vinzi ramii actuali (sau ii schimbi cu DDR3, evident).

Nu ai specificat ce sursa ai ...
    navigheişăn, piele, abe-es, ful...

Ma gandeam sa trec pe un quad.
    Configuratia va fi in special pt jocuri ca gta iv,maifa 2 (inca nu a aparut),crysis.
    Am un monitor cu rezolutia maxima de 1280x1024.Vreau o placa video buna.

Am o sursa pe care o voi monta de revelion deoarece va face muulta lumina si mult zgomot (o explozie ceva).In fine e o deluxe 405w.Daca pun o radeon 5850 pe ea raman si fara casa si fara pc ... .As vrea asa :CPU + MB + GPU + PSU + RAM daca este cazul.
    Toate sa nu depaseasca 2200ron.
    Multumesc,VoltaJ

Elektromodulator eXpander's Avatar

1. Care sunt sansele sa-ti schimbi monitorul in viitor? Ceva mai mare de 22".
    2. Te intereseaza si overclocking-ul? In functie de asta vei decide placa de baza, precum si un cooler mai performant.

Da,overclocking-ul ma intereseaza foarte mult.Vreau o placa de baza potenta indiferent de platforma.Un cooler bou.Monitorul nu il voi schimba in urmatorii...(pana o tine).Imi place monitorul.Chiar daca are rezolutia de 1280x1024 e super.Am putut sa joc cu o placa ati 4350 call of duty mw2 la max cu toate setarile.

1. Atunci daca nu-ti vei schimba monitorul, nu are niciun rost sa dai banii pe un HD5850. HD5770 sau HD5750 vor merge foarte bine in rezolutia respectiva.

2. Pe varianta AMD as putea sa-ti recomand asa ceva:
    - CPU: Athlon II X4 635 - 462.33 RON - poti sa-l urci catre 3.8-4ghz fara probleme.
    - Mobo: Gigabyte GA-MA790XT-UD4P - 455.98RON. Oricum, daca-ti iei quad, si vrei sa-l overclockezi, iti va trebui o placa de baza cu etaj de alimentare puternic si cu radiator pentru racire.
    - VGA: Powercolor HD5750 - 491.67 RON sau Powercolor HD5770 - 599 RON.
    - RAM: cam orice DDR3 de 1333MHz sau 1600MHz. Preturile pentru 2x2GB sunt prin zona 400-500 RON. Pentru overclock, recomand ceva la 1600MHz, pentru a avea headroom, desi memoriile pe AM3 nu urca asa sus ca pe Intel.
    - PSU: ceva intre 450W-550W. Aici preturile variaza foarte mult, si depinde de ce produse vei alege la final. Alegerea se va face in functie de buget.
    - CPU Cooler: eu am Sunbeam Core-Contact Freezer - 145.25 RON, si am avut rezultate bune pe Athlon II X4 635. Dar si aici ai foarte foarte multe optiuni, preturile variind intre 100-300RON. Depinde cat de performant sau silentios vrei sa fie. Cea mai buna varianta pentru silentiozitate ar fi CoolerMaster Z600 - 176.20 RON.

Daca vrei Intel, e foarte ok ce ti-a recomandat Mache. Dar eu zic ca e mai cost-efficient varianta pe AMD.

Mama Omida Coco's Avatar

Eu spun ca asta e o alegere foarte buna. Daca te intereseaza oc-ul, nu te mai gandi ca poti folosi acea carcasa chinezeasca pe care o detii (ca ma indoiesc ca are loc de un vent de 120 de mm pe spate de exaust). De asemenea, mai bine scapi acum de acei rami ddr2 si ii dai sh.

Din ce ti-am pus in wishlist, placa de baza (cand va fi disponibila) e superba in banii ei. Are capabilitati f bune de overclock (bios-ul e oricum comun la Gigabyte) mai ales pentru un rookie. Are si USB 3.0 (o super-tehnologie), si, spre lauda Gigabyte, nu are si SATA 6GB/s, care in actuala implementare (si la ce dispozitive sunt pe piata) era cam de pomana. Procesorul il poti duce pana la vreo 4.5 GHz fara probleme (nu ca ai si avea nevoie).

Placa video e iar best-buy de departe, cu o racire foarte eficienta si silentioasa, si arhisuficienta pentru rezolutia ta. Cooler-ul pe care ti l-am pus e mai scumput putin si cam prea bun, insa l-am preferat pentru prinderea solida (fara push-pins). Carcasa mi se pare a fi o optiune mai buna decat Antec-ul VSK-2000, iar sursa e iar excelenta in banii aia. Ventul suplimentar este pentru exaust (daca nu vrei, il poti muta pe cel stock care vine montat in fata).

Succes!
    „Decât o viață în virtute, mai bine una în virtualitate” (Valentin Gora)

„Just because your voice reaches halfway around the world doesn't mean you are wiser than when it reached only to the end of the bar.” (Edward R. Murrow)

Sar putea sa achizitionez o ASUS 260 TOP.Ce ziceti ? Eu cred ca ii numai buna pt monitorul meu :X .
    Acuma intrebarea e : Am posibilitatea sa achizitionez un q9450 la 400 ron si un q9550 la 620 ron. Pe care sa il iau? Planuiesc oc de pana la 3.6-7 ghz D.use.

Nu este cam slaba acea 5770 pt 1280x1024 cu dedaliile la maxim in jocuri gen gta iv / crysis?

Nu este "cam slaba", este "exact la fix". GTX260 e mai rapida in DX10, dar 5770 are DX11 si consum mult mai mic, atat in Idle cat si in Load.

Procesorul il alegi in functie de placa de baza si de memorii. Q9550 are multiplicator mai mare, deci nu va trebui sa ridici FSB-ul asa sus precum in cazul lui Q9450.

Vezi ca ai buton de "Edit Post". Nu mai posta de doua ori consecutiv.

Deci ca sa joc orice joc pe high ce sa iau 260 top la 670 ron sh sau 5770 din magazin nou nouta?

Puisor Tile's Avatar
    Valenii de Munte (home, Case Fusion workshop, work)

Pana te hotarasti ce placa video sa iei nu trebuie sa uiti ca viitoarea ta configuratie are nevoie de o sursa buna de aproximativ 400 W. Prin sursa buna mentionez modelele de buget facute de: Chieftec, Seventeam, Sirtec, Fortron si Antec.
    Cu tehnica si dibacie ajungi in fata.
    Manui nibbler-ul cu maiestrie multa cum facea Decebal cu sica in lupta.

Placa va fi 260 top mai mult ca sigur.Merita sa iau q9550 sh la 550 ron (a m-ai lasat din pret ala ) ?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)