Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958
Achizitionare laptop
Results 1 to 11 of 11

Thread: Achizitionare laptop

Default Achizitionare laptop

Am de gand sa imi achizitionez un laptop un perioada urmatoare.
    Dispun de aprox. 2200 RON. Laptop-ul am sa il folosesc mai mult la browsing/torrente/filme/ si ocazional cate un joc dar nu foarte solicitant(cs,lineage)/muzica.
    Rog sa imi sugerati un laptop

Mama Omida Coco's Avatar

Ai 3 optiuni, fiecare cu avantaje si dezavantaje. Toate au iesire HDMI si WI-FI tip 802.11n (ce ieftina a mai ajuns tehnologia)...

Prima (ce as cumpara eu) - DELL Inspiron M5010 DIM501HMEA32HF5GBC6EB - mai ieftin aici (fix 2200 ron) - cel mai slab procesor dintre ele, placa video slabuta (ambele suficiente pentru ce ai spus), 500 GB stocare, monitor 15,6, DAR 3 ani garantie, bluetooth, conector ESATA. Daca ai (intentionezi sa iti cumperi) un HDD extern (care sa aiba si el port ESATA) atunci aceasta conexiune va fi un MARE plus.

A doua - HP G62-a10SQ WZ772EA - mai ieftin aici - procesor mediu, cea mai buna placa video dintre cele 3, monitor 15,6, 640 GB stocare (!!!), fara ESATA si fara Bluetooth, doar 2 ani garantie.

A treia - MSI CX700-200XEU - cel mai bun procesor, placa video medie, monitor 17 inchi, 500 GB stocare, fara ESATA si Bluetooth, doar 2 ani garantie.

Normal, daca nu te intereseaza sa transferi rapid datele pe un HDD extern, atunci HP-ul devine cea mai buna optiune. Si daca filmele sunt pe primul loc, si portabilitatea nu e prea importanta, atunci poate diagonala de 17' a MSI-ului te va atrage...

Apropo de calitatea display-ului, cel mai bine ar fi sa te duci intr-un magazin / showroom, si poate vei avea norocul sa le vezi expuse... eu nu ma pot pronunta pe baza unor detalii tehnice mai mult sau mai putin conforme cu realitatea.

Succes la ales!!!
    „Decât o viață în virtute, mai bine una în virtualitate” (Valentin Gora)

„Just because your voice reaches halfway around the world doesn't mean you are wiser than when it reached only to the end of the bar.” (Edward R. Murrow)

Motan agresif Neo's Avatar

Mi se pare aberant ca un laptop din 2010 să nu aibă bluetooth. But then again, that`s just me. Dar dă puțin aiurea să faci sync cu telefonul prin cablu când ai putea s-o faci wireless
    Stop being bad.

NEWS UPDATE!!!
    Bugetul a crescut la ~2300 RON cu maxim 2400 RON daca merita intr-adevar!
    HP-ul acela imi face cu ochiul dar placa video integrata nu imi surade deloc!
    LE : am vazut ca nu o are integrata placa video....Cum ar face fata ocazional la un film HD, un counter-strike,lineageII.(jocuri fara prea mari pretentii grafice).
    Btw.....In real life este o diferenta mare intre acel proc Athlon II si un i3 350M la 2230?
    Ce ziceti de asta? http://www.pcgarage.ro/notebook-lapt...-226ghz-black/ sau http://www.emag.ro/notebook_laptop/n...os--p59-036762
    Last edited by Skurin; 09-10-2010 at 12:11.

Filme HD decodezi cam pe orice placă video de lappie actuală, am avut unul cu Intel HD4500 integrată și mergeau chiar și 1080p și blu-ray-uri. Jocuri, depinde de rezoluție, dar la 1366x768 nu cred să fie probleme totuși la detalii medii.
    Stop being bad.

sa inteleg ca ati merge pe acel hp....imi place cum arata(design sobru)...l-am butonat un pic ...materiale de calitate..

Eu sincer n-aș lua nici unul dintre alea, ci aș cumpăra un Lenovo, mai precis ăsta, și ai și HDMI, și SATA, și placă video excelentă (dedicată cu 512MB), și HDD încăpător (nu prea merge cu torrentele pe laptop, mai bine înjghebi un NAS dintr-un computer mai vechi și te doare la bașcheți de seed time), procesor i3, licență Windows 7 Home Premium, și bluetooth și nu în ultimul rând calitate Lenovo.

My 0.02$, merită efortul, deși sare cu 300 RON bugetul peste ce ai tu maxim setat.
    Stop being bad.

Cam târziu pentru edit. Lenovo respectiv sigur îl poți găsi din alte surse mai ieftin, Emag au de la o vreme niște prețuri de-a dreptul nesimțite
    Stop being bad.

pai in cazul asta daca tot depasesc suma aleg http://www.emag.ro/notebook_laptop/n...0950-271790952 . ....si placa video e mai buna decat acel nvidia 310M....are acelasi specs...si banuiesc ca, constructia nu e asa proasta la dell
    LE : acel lenovo din review se pare ca are un touchpad foarte prost.!
    Last edited by Skurin; 10-10-2010 at 11:29.

Mama Omida Coco's Avatar

@Skurin Tre' sa intelegi ca Neo stramba din nas cand aude de o placa video ATI. E o prejudecata a lui (din pacate). Sper sa creasca mare si sa lase pe seama altora fixurile gen ,,ATI au driver-e proaste". Sper.

Ai aici clasament de placi video mobile si aici de procesoare mobile. Raman la parerea ca acel HP e optim calitate/pret pentru ce vrei. Acea placa video 545v e fix un 5470 pe vechea arhitectura de 55nm (si deci fara directx 11, nu ca ar conta prea mult).

Si ca sa fie si Neo multumit, cel mai ieftin laptop cu o placa video Nvidia decenta si HDD de minim 500 GB e asta (mult peste ATI 5470). Eu cand am facut recomandarile am tinut cont de ce ai scris in primul post... 320 GB + torrente NU egal love. Sau poate te-ai razgandit in privinta destinatiei, si atunci cu cele 2 clasamente din acest post te poti hotari singur. Si decide-te si cu ESATA-ul ala.

@Neo
    Filme HD decodezi cam pe orice placă video de lappie actuală, am avut unul cu Intel HD4500 integrată și mergeau chiar și 1080p și blu-ray-uri.
    mkv da, blu-ray depinde de bit-rate (mbps). unul aproape de specificatia maxima de 40 mbps n-are cum. Aceeasi greseala a facut-o un ,,mare" review-er autohton, care a fugit de pe aceste meleaguri, cand a testat Nvidia Ion. Zicea plin de emfaza ca orice continut HD merge pe el in conditiile in care testase numai niste mkv-uri obosite.

BTW, are cineva linkul la site-ul care avea o lista pentru toate titlurile blu-ray aparute cu bit-rate-ul atasat? Cred ca am uitat sa il pun la bookmarks.
    Last edited by Coco; 10-10-2010 at 11:57.
    „Decât o viață în virtute, mai bine una în virtualitate” (Valentin Gora)

„Just because your voice reaches halfway around the world doesn't mean you are wiser than when it reached only to the end of the bar.” (Edward R. Murrow)

LOL relax, nu e vorba de NVIDIA VS ATi aici ci de HP/Acer/Asus/etc VS Lenovo. Dell de asemenea au lappies okish, dar sincer eu nu aș da banii decât pe un Lenovo, experiența mi-a arătat că sunt printre cele mai durabile. De acord cu Bluray, dar nu prea folosești bluray pe laptop imho, trebe să fii puțin masochist la ce bitrate este necesar Ceea ce am testat eu pe Intelul acela integrat a fost și un Bluray dumped pe HDD și mergea relativ ok, dar avea uneori drops sesizabile, vina am dat-o pe HDDul de 5400 RPM.
    Stop being bad.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)