Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958
ATI vs Nvidia - Page 2
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 31 to 60 of 89

Thread: ATI vs Nvidia

Member

daca iti iei placa de top nu discuti fara AA si AF,asa ca daca imi bagi ca e mai tare fara,chiar nu se tine...iar eu joc DOAR cu AA si AF(looks 2 cool ) deci nici 7600GT nu ma incanta, x1800xl-ul meu ma serveste de minune. Pe net e clara opinia generala,nVidia NU a luat coroana ATI la high-end,a scos o 7800GTX overclockata(7900GTX) care consuma si se incinge mai putin.A,se pare ca e mai ieftina,intr-adevar...si asta spune ceva,nu?
    E5200@3.41ghz stock v/4.5ghz max ; Gigabyte GA-P35-DS3R; 2x2G A-Data Vitesta Extreme 800+ ; MSI 260GTX Twin Frozr OC ; 2x WD AAKS 320G; Samsung SH-S223; Samsung 226BW; Microlab FM-6662; CM SilentPro M600

Registered User Cosmin_C's Avatar

Performanta nu e singurul criteriu dupa care se alege o placa video. Eu am mers deocamdata pe nVidia pentru ca placile sunt mai reci si mai usor de racit silentios (7900GT mai precis). Am avut si placa Ati deci nu pot spune ca am vreun fix cu nVidia...
    The irrationality of a thing is no argument against its existence, rather a condition of it.
    Friedrich Nietzsche

Eu am ales Ati mi-am luat X1800 GTO dupa ce am avut un X800 GTO, functia de AVIVO e grozava acuma pe sera 1xxx, pentru mine asta conteaza si o calitate mai buna a imagini fata de NVIDIA.
    Q6600@ 3.8 Ghz | Scythe Infinity dual fan | Asus P5K Deluxe Wifi| EVGA 9800 GTX 820/2400 | Corsair DHX4GB |CORSAIR PSU-620HX | 2XWD80JD RAID 0 & 3X WD5000AAKS | Pioneer 20X 215 SATA | Cooler Master 690 CASE | Dell E228WFP 22" | Logitech Elite & Razer Diamondback & Func 1030 black | Winfast PVR3200 PcieX | X-Fi Extreme Music |Logitech Z4e & Altec Lansing AHP 512 | D-LINK Gaming Router 4300, Saitek P2600 Rumble Pad.
    http://www.hwbot.org/user.do?userId=11339

Mercutio Scorsese Don Corleone's Avatar

Quote Originally Posted by Cosmin_C
    Performanta nu e singurul criteriu dupa care se alege o placa video.
    Asta e parerea ta, total gresita.
    Performanta si stabilitatea(drivers) in majoritatea jocurilor conteaza 99%, ca unu e retardat si prefera ATI ca e fan...chiar daca placa e mai slaba si mai scumpa ca un model asemanator de la nVidia - asta e alta treaba.

In acest moment 7600GT bate detasat X1800GTO la raport pret/performanta/calitate.
    7900GT a fost o alegere foarte buna, in acest moment nVidia nu are concurent la acest nivel, nici in entry-level nici in mainstream.
    Quote Originally Posted by sefu
    o calitate mai buna a imagini fata de NVIDIA.
    Am avut ambele placi, in jocuri calitatea imaginii este aceiasi, in filme HDTV intradevar....GTO-ul se vedea putin mai bine, putin...
    Last edited by Don Corleone; 27-06-2006 at 17:52.
    One Nation, underground™
    T3h small: Dell Inspiron 6400 & Samsung 940N

Nu cred ca ai citit pana la sfarsit
    pentru ca placile sunt mai reci si mai usor de racit silentios
    P4 630@3.9ghz | TR Xp90+Enermax | Abit AA8 DuraMax | 2x512Gb OCZ@348mhz | Seagate 160gb | Gigabyte X800XL | Plextor 716A T3 | TV2000XP Expert | Akasa Eclipse62 + 2x120mm Akasa fan | Enermax 465W | MX518 & Slimstar
    One hundred victories in one hundred battles is not the most skillful.Seizing the enemy without fighting is the most skillful

Sunt foarte atent cand scriu un reply, cred ca nu mi-ai inteles tu mesajul.
    One Nation, underground™

El spunea clar ca nu alege placile din "fanboyism" ci are in vedere si consumul si temperatura ceea ce mi se pare perfect normal.
    P4 630@3.9ghz | TR Xp90+Enermax | Abit AA8 DuraMax | 2x512Gb OCZ@348mhz | Seagate 160gb | Gigabyte X800XL | Plextor 716A T3 | TV2000XP Expert | Akasa Eclipse62 + 2x120mm Akasa fan | Enermax 465W | MX518 & Slimstar
    One hundred victories in one hundred battles is not the most skillful.Seizing the enemy without fighting is the most skillful

Mai citeste-mi reply-ul de 20 de ori, vad ca esti obosit...

hint: nu l-am facut fanboy, am dat un exemplu, cum rahat sa-l fac fanboy daca, chiar el precizeaza ca nu are nici o treaba cu asa ceva? Geez...:/
    One Nation, underground™

.

Quote Originally Posted by Don Corleone
    Performanta si stabilitatea(drivers) in majoritatea jocurilor conteaza 99%,
    Sunt sigur ca performanta este in mintea tuturor care isi iau o placa video low-end . Crezi ca doar 1% din oameni aleg placile video pe criterii ca pret, silentiozitate, ergonomie (ca dimensiuni) sau temperaturi atinse? Ai fi surprins...

Poti sa mergi linistit pe ideea ca s-a dus vremea in care nu puteai sa misti mouse-ul cum trebuie din cauza problemelor cu driverele placilor video. In general problemele cu driverele de acum sunt foarte greu sesizate de utilizatorul mediu, care ia placa doar ca sa joace cateva jocuri de acum 2-3 ani si ca sa se dea pe net.
    Iar cand vine vorba de absolute-high-end sunt chiar si mai multi care sunt dispusi sa sacrifice 2fps pentru 20 de grade in minus sau un consum redus cu procente bune.

[Punchline] Nu e bine sa fii chiar asa radical cand spui "Asta e parerea ta, total gresita" referitor la "Performanta nu e singurul criteriu dupa care se alege o placa video". Total gresit ar implica faptul ca performanta este singurul criteriu dupa care se alege o placa video.[/Punchline]

Nu inteleg cum parerea mea poate fi gresita. Deci inca o data, nu toata lumea alege placa numai dupa numarul de FPS sau calitatea imaginii; in afara de mine, mai stiu cel putin o duzina de insi care au ales nVidia pe motiv de silent computer. Eu nu pricep cum poti afirma ca parerea mea e gresita, poate vrei sa argumentezi.
    The irrationality of a thing is no argument against its existence, rather a condition of it.
    Friedrich Nietzsche

Am argumentat mai sus, sau nu ai citit tot...
    One Nation, underground™

Probabil imi scapa mie. Oricum nu sunt singurul caruia ii scapa, daca vad si alte pareri scrise mai sus. Nevermind...
    Friedrich Nietzsche

Motan agresif Neo's Avatar

Breee, ce-i pe aici?
    Cosmin_C, welcome to crazypc.ro

Corleone, cred ca ai inteles usor gresit. Cosmin a spus ca a ales NVidia din motive de silent computing si de performanta, insa acuma e ofticat ca nu are ce face cu placa (Quake2 fan)
    Stop being bad.

Quote Originally Posted by Neo
    ...insa acuma e ofticat ca nu are ce face cu placa (Quake2 fan)
    Bah, tu tragi cu ochiul si pe alte forumuri. M-am apucat si de Oblivion in paralel cu Q2 si Arcanum numai asa, sa simt ca nu mi-am luat degeaba placa video de o caruta de bani...

Si eu zic ca Corleone m-a inteles gresit, pentru ca explicatia lui nu prea are sens in contextul in care m-am exprimat eu - sau am incercat sa ma exprim dar nu prea am reusit, se pare. Adica sa reformulez, cautam performanta buna dar si silence iar 7900GT a parut alegerea potrivita - in paranteza, de fapt am vrut 7600GT dar tot nu venea asa ca am mai pus un ban si am facut un pas in fata.
    Friedrich Nietzsche

Member

Performanta si stabilitatea(drivers) in majoritatea jocurilor conteaza 99%, ca unu e retardat si prefera ATI ca e fan...chiar daca placa e mai slaba si mai scumpa ca un model asemanator de la nVidia - asta e alta treaba.

In acest moment 7600GT bate detasat X1800GTO la raport pret/performanta/calitate.
    7900GT a fost o alegere foarte buna, in acest moment nVidia nu are concurent la acest nivel, nici in entry-level nici in mainstream.

Am avut ambele placi, in jocuri calitatea imaginii este aceiasi, in filme HDTV intradevar....GTO-ul se vedea putin mai bine, putin...
    Credema ca un Ati se vede mai bine ca nvidia cel putin la acc nivel de placi, degeaba tot o dai tu ca nu sunt diferente.
    Ati e mai clar in desktop,text,etc.
    Ma gasiti pe yahoo messengers cu ID:reeven2002

f4st in t3h cl0ck ThEDaMn3d's Avatar

Quote Originally Posted by reeven
    reeven, tu chiar crezi ce spui? In Desktop si cu un Voodoo 3 se vede la fel ca si pe orice placa ATi sau nVidia.

Poate la filme AVIVO face diferenta, dar la jocuri... let's be serious! Eu am trecut de la ATi la nVidia si nu am observat absolut nici o diferenta in jocuri. Singurul avantaj adevarat la ATi este ca poti rula AA+AF impreuna cu HDR, chestie foarte importanta pentru gamerii maniaci, ce vor detalii maxime de la CF-ul de X1900XT(X).

Pentru mine, care ma joc doar ocazional, in jocurile un pic mai vechi unde HDR nu este folosit, activez AA+AF, iar in cele noi (Oblivion cu precadere) activez HDR.

Intr-adevar nVidia consuma mai putin decat ATi si acopera mult mai bine toate ariile de placi video, caci spre ex. 7900GT nu prea are concurent direct, cel putin nu in aceeasi categorie de pret. X1900GT am vazut pe la 16 milioane, iar X1800GTO poate fii un contracandidat doar prin OC/deblocare 16p + OC.
    Intel Core 2 Duo "Conroe" E6600 @ 3.6 GHz | Thermalright Ultra-120 | ASUS P5B-E Plus | 4x512 Kingmax MARS @ DDR2-800 4-4-4-12 | Gainward 7600GS Golden Sample vmodded + Pentagram XC-80Cu @ 710/1600 | 2x Western Digital WD2500KS RAID0 | Pioneer DVR-111D | FSP Bluestorm 400W | Antec SLK3000B | Logitech MX610 |

Motan agresif Neo's Avatar

Quote Originally Posted by reeven
    Credema ca un Ati se vede mai bine ca nvidia cel putin la acc nivel de placi, degeaba tot o dai tu ca nu sunt diferente.
    Aberezi, scuza-ma ca-ti spun. Esti total subiectiv, poate unul e mai chior, altul mai sharp sighted... Gizas, ce comparatii faceti
    Stop being bad.

reeven, ti-ai primit raspunsurile mai sus....nu mai are rost sa iti dau si eu acelasi reply.
    One Nation, underground™

Registered User

Diferente intre calitatea imaginii de la ATI si Nvidia nu exista,cel putin eu m-am jucat si cu X1800XT cat si cu 7900GT si nu am vazut nici o diferenta,singura diferenta dak vrei sa ii spui asa e faptul ca ATI permite HDR+AA,insa dak nu ai minim X1800 nu prea ai ce face cu o asemenea optiune,decat dak vrei sa vezi flash-uri in powerpoint in loc sa joci ceva ATI se mai mandreste si cu Angle independent AF care e pus acolo de ochii lumii,eu personal nu am vazut nici o diferenta cu optiunea activata sau dezactivata.

Scuzati-mi exprimarea dar la faza cu calitatea imaginii mai buna la ATI ( ATI am acasa....dar e o solutie temporara) este exact ca in bancul : "Nu se mai scoala...da uite ce frumos atarna" ca sa ma intelegeti. Hai sa scoate si noi o explicatie ca placa noastra trebuie cumparata.

Overclocked

Stiu ca ATI se vedea mai bine pe vremea R8500/GF3TI. In prezent nu mai sunt diferentele astea din cate am citit.

Nici atunci nu era vina placilor, erau driverele...
    One Nation, underground™

Overclocked

Cred ca ps 1.4 e superior ps 1.1, de aici si diferenta. Inca am in magazin calculatoare SH (siemens , HP , compaq) cu R8500 si GF3TI500. Diferenta este destul de vizibila la calitate indiferent de driver. Daca ai la dispozitie un chiar sa incerci Area 51 de ex. Se vede diferenta clara, sau in Doom 3

Member

http://www.theinquirer.net/default.aspx?article=32809
    http://www.theinquirer.net/default.aspx?article=33097

se pare ca iar avem parte de o tzeapa gen FX5xxx sau ATi "brilinear" filtering!!!
    [Intel] E8400 | [Gigabyte] EP45-UD3 | [AC] Freezer7 Pro | [A-DATA] DDR2 800 2x2GB | [Gainward] Bliss 8800GT Golden Sample | [Leadtek] WinFast TV2000XP Global CX23883 | [WD] WD6400AAKS | [Samsung] SH-S203B | [Antec] EarthWatts 430W | [Samsung] 2243NW

Member

Ce spun aia care ziceau ca se vede la fel de clar pe ATI si nVidia?
    THAT SUCKS!
    E5200@3.41ghz stock v/4.5ghz max ; Gigabyte GA-P35-DS3R; 2x2G A-Data Vitesta Extreme 800+ ; MSI 260GTX Twin Frozr OC ; 2x WD AAKS 320G; Samsung SH-S223; Samsung 226BW; Microlab FM-6662; CM SilentPro M600

Super Moderator Dragos Saraolu's Avatar

Eu lucrez cu imagini si pot spune ca am ochiul format pentru a observa diferente, pot spune ca exista unele deosebiri intre cele doua placi la generarea aceleiasi imagini, dar sunt minore si in timpul unui joc nu cred ca s-ar in ochi cuiva. Am jucat aceleasi jocuri cu placi aproximativ echivalente tocmai pentru ca eram curios daca exista acele diferente pe care se fac atatea discutii. De exemplu exista deosebiri la generarea cerului, in unele locuri la Nvidia apare spart (alb), iar la Ati apare culoarea bleu in zona respectiva. Chestia cu diferentele este mai mult subiectiva, decat reala. Eu am folosit Nvidia multa vreme si am incercat vreo 6 luni sa stau cu Ati, dar m-am intors la Nvidia nu din cauza imaginii ci din cauza driverelor (parca astia de la Ati sunt batuti in cap din punctul asta de vedere) si a consumului semnificativ mai mic la o placa Nvidia.
    i7 920, Zalman CNPS10X Flex, DFI LP DK X58, 3x1024 Corsair 1333 MHz, EVGA GTX560 Ti FTW 1024 MB, Hitachi 40/120/320/500 GB, Recom PWS-EVO-BW, Sirtec 500W old style, HP P275 21"

Member

multa lume zice ca alea sunt fake'uri. the inquirer cica o sa ne arate si ceva videos ca sa ne convinga. can't wait!

Quote Originally Posted by Andrei80
    Ce spun aia care ziceau ca se vede la fel de clar pe ATI si nVidia?
    THAT SUCKS!
    nu lua ATi sau nVidia in general ca nu toate placile ATi sau nVidia sunt la fel. ATi a experimentat "brilinear" filtering'ul cu placile 9600 fara ca nimeni sa isi dea seama de el, apoi l'au introdus si in seria X8xx si a oferit un spor de performanta semnificativ. in concluzie placile R4xx nu puteau oferi o imagine la fel de buna ca si R300/R360.
    [Intel] E8400 | [Gigabyte] EP45-UD3 | [AC] Freezer7 Pro | [A-DATA] DDR2 800 2x2GB | [Gainward] Bliss 8800GT Golden Sample | [Leadtek] WinFast TV2000XP Global CX23883 | [WD] WD6400AAKS | [Samsung] SH-S203B | [Antec] EarthWatts 430W | [Samsung] 2243NW

Vampire slayer van helsing's Avatar

Diferente evidente de calitate (percepute de ochi) a imaginii intre cei doi producatori nu exista si am sa va exemplific.La inceputul anului dupa o disputa citita pe xtrempc. intre niste baieti infierbantati am decis sa incerc si eu un test.Am comparat imaginea unui FX 5900 si a unui X 800XT in mai multe jocuri (DOOM,Quake,HL2) si am vizionat cateva filme.In test au mai fost implicati si doi prieteni ai mei,in ideea in care imi doream rezultate cat mai obiective.Setarile au fost identice 1024/768,fara optimizari AA&AF,activata doar optiunea trilinear,nu am exagerat cu optimizarile pentru ca placile erau de generatii diferite si nu ar fi fost corect.Am deschis toti trei ochii larg si am purces la test;rezultatul a fost ca ochii nostri nu au reusit sa perceapa diferentele (daca existau),singurul plus pentru placa ATI a fost numarul mai mare de FPS,care oricum era rezultatul diferentei tehnologice intre un model NVidia vechi si unul mai nou ATI.
    audio trancotar amator

.

Mie pozele alea chiar mi se par fake. Adica poate nu am inteles eu modul in care s-au facut. Sunt screenshot-uri facute cu fiecare din cele doua (tipuri de) placi intr-un demo 3D. Pentru ochiul meu neantrenat, pozele sunt absolut identic, cu exceptia apei, care pare editata in PS, adica aruncat un blur peste varianta NVIDIA. Si daca ma uit cu atentie, in partea de jos nici la apa nu mai este diferenta. Iar cerul, la care ar fi trebuit sa se vada ceva, este unul si acelasi.

X-bit Labs tocmai a publicat un test comparativ intre cele două plăci concurente, ATi Radeon X1950 XTX şi NVIDIA GeForce 7950 GX2. Testul este foarte stufos, testarea făcandu-se esclusiv la calitate maximă, cu diferite setări. Compararea s-a făcut in numai-puţin de 18 jocuri şi două benchmark-uri sintetice. Concluzia ar fi că 7950 GX2 este clar mai performantă decat X1950 XTX, insă este o comparaţie intre două plăci la care diferenţa de preţ este de 150-200 $.

It is very obvious that texture filtering quality does affect performance even of the very advanced graphics cards. However, it is also clear that high-quality trilinear filtering, which does not produce “shimmering” effects, on Nvidia GeForce hardware is also very performance hungry. In fact, much more speed-demanding compared to ATI’s high-quality anisotropic filtering!

Using the new test methodologies we have determined that the gap between the GeForce 7950 GX2 and the Radeon X1950 XTX is not dramatic in the vast majority of cases provided that both use high-quality texture filtering. We were also very surprised with the fact that high-quality trilinear filtering radically lowered performance in such benchmarks as Serious Sam 2 , Tomb Raider: Legend , Titan Quest , 3DMark06 and some other.

To sum up, we have to conclude the following:

* Nvidia GeForce 7950 GX2 is faster than the Radeon X1950 XTX in the majority of cases;
    * ATI Radeon X1950 XTX costs $449, whereas the GeForce 7950 GX2 is priced at $599 - $649;
    * ATI Radeon X1950 XTX produces higher image quality under our settings due to high-quality anisotropic filtering;
    * Nvidia GeForce 7950 GX2 could produce higher quality antialiasing modes than the Radeon X1950 XTX, but they are hardly useful for modern games;
    * ATI Radeon X1950 XTX theoretically can enable FSAA with FP16 HDR, which is an advantage, however, it does not have the feature supported flawlessly at the moment and it may not provide sufficient performance;
    * ATI Radeon X1950 XTX, unlike the GeForce 7950 GX2, works with every mainboard provided that the power supply is capable of feeding the board with 120W of power.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)